Problemy z TrueCrypt po aktualizacji jądra w Ubuntu

TrueCrypt to uznane open source’owe oprogramowanie do szyfrowania danych. Popularność zdobył sobie nie tylko otwartością kodu, ale przede wszystkim swoją dojrzałością i kombatybilnością, bezproblemowym funkcjonowaniem na systemach zarówno z rodziny MS Windows (wliczając w to najnowszą Vistę) jak i wszelkiej maści Linuksach.

Z oficjalnej strony programu można pobrać m.in. przygotowaną paczkę deb dla systemu Ubuntu Edgy Eft (6.10) oraz Feisty Fawn (7.04), tak więc instalacja w większości przypadków na tych systemach powinna ograniczać się do jednego polecenia. Niestety w praktyce często okazuje się, że raz zainstalowany program po aktualizacji jądra systemu do nowszej wersji nagle przestaje działać. Brak dostępu do ważnych, zaszyfrowanych danych w sytuacji gdy terminy gonią i szef wypytuje o postępy, nie jest czymś szczególnie pożądanym, warto więc za wczasu przygotować się na ewentualne problemy i wiedzieć, czego można się spodziewać oraz jak sobie z tym sprawnie i szybko poradzić.

Najczęściej spotykany błąd związany z TrueCryptem po aktualizacji jądra to:

insmod: error inserting '/usr/share/truecrypt/kernel/truecrypt-2.6.20.ko': -1 Invalid module format
FATAL: Module truecrypt not found.
Failed to load TrueCrypt kernel module

O ile w przypadku systemów wywądzących się od Debiana prawie zawsze jestem zwolennikiem korzystania z repozytoriów lub oficjalnych paczek deb, o tyle przy korzystaniu z TrueCrypta zdecydowanie polecam (w celu oszczędzenia sobie potencjalnych problemów) pobranie ze strony programu kodu źródłowego (source code) i samodzielną ich kompilację oraz instalację, co jest wbrew pozorom bardzo proste. Po pobraniu wystarczy plik rozpakować, dla pewności pozbywamy się też ewentualnej poprzednio zainstalowanej wersji:

$ sudo apt-get remove truecrypt
$ tar -zxf truecrypt-4.3a-source-code.tar.gz
$ cd truecrypt-4.3a-source-code/Linux
$ sudo ./build.sh

TrueCrypt po uruchomieniu skryptu build.sh sprawdzi czy spełnione są wymagania systemowe i przeprowadzi kompilację samego siebie oraz wymaganych modułów. W najlepszym przypadku będzie można zobaczyć coś takiego:

Checking build requirements...
Building kernel module... Done.
Building truecrypt... Done.

W tym momencie można przystąpić do instalacji programu:

$ sudo ./install.sh

Proponuję pozostawić domyślne parametry instalacji (wciskając kilka razy enter) i poczekać na komunikaty:

Checking installation requirements...
Testing truecrypt... Done.
Install binaries to [/usr/bin]:
Install man page to [/usr/share/man]:
Install user guide and kernel module to [/usr/share/truecrypt]:
Installing kernel module... Done.
Installing truecrypt to /usr/bin... Done.
Installing man page to /usr/share/man/man1... Done.
Installing user guide to /usr/share/truecrypt/doc... Done.
Installing backup kernel module to /usr/share/truecrypt/kernel... Done.

Ewentualne problemy mogą wystąpić na etapie ‘budowania’ programu lub modułów jądra, gdy będzie brakowało źródeł jądra lub plików nagłówkowych, co może objawić się różnej maści komunikatami o błędach. Na szczęście w Ubuntu problem ten można w miarę szybko rozwiązać. Upewniamy się jakiego jądra aktualnie używamy:

$ uname -r
2.6.20-16-386

Następnie pobieramy dla źródła jądra (np. u mnie 2.6.20). Koniecznie wraz z dodatkowymi plikami dla konkretnej wersji (np. u mnie ‘16-386′):

$ sudo apt-get install linux-source-2.6.20 linux-headers-2.6.20-16-386

Całość powinna się znaleźć w /usr/src, gdzie przechodzimy i rozpakowywujemy źródła jądra, jeśli same tego nie zrobily:

$ cd /usr/src
$ tar -jxf  linux-source-2.6.20.tar.bz2
$ ln -s linux-source-2.6.20 linux

Ostatnie polecenie utworzy dowiązanie symboliczne /usr/src/linux jeśli jeszcze go nie było. Ostatecznie w /usr/src/ powinny być przykładowe katalogi i link symboliczny:

$ ls -1
linux
linux-headers-2.6.20-16-386
linux-source-2.6.20

W tym momencie można powrócić do kroku z uruchomieniem skryptu build.sh.

Po każdej aktualizacji jądra, jeśli TrueCrypt przestał działać, wystarczy powtorzyć kroki od tego właśnie miejsca. Warto również oczywiście sprawdzać stronę domową programu, aby zawsze mieć możliwie aktualny kod źródłowy. W końcu nie szyfruje się danych bez powodu i z pewnością warto dbać o ich bezpieczeństwo.One Response to “Problemy z TrueCrypt po aktualizacji jądra w Ubuntu”

  1. October 19th, 2007 | 2:56 pm

    Często tu zaglądam. Piszecie ciekawe artykuły.

Skomentuj...

You must be logged in to post a comment.

The accumulation of points and extra discounts makes favorable re-order in Canadian drug pharmacy "'&$ drug list and permanent system of discounts for buyers.